Lavanta Yağının Faydaları Nelerdir?

Lavanta yağının en etkili faydaları hakkındaki bu yazımız ilginizi çekecektir. Biberiyenin yetiştirilmesi, üretimi, kurutulması, türleri, yağının nasıl yapıldığı, tohumu ve zararları hakkındaki bilgileri diğer yazılarımızdan bulabilirsiniz.

Güzel bir koku yaydığı için oda kokusu ve parfüm yapımında kullanılır. Sağlığa birçok olumlu etkisi olan lavanta yağının faydalarından bazıları;

  • Strese iyi gelir. Lavanta koku tedavisinde strese iyi geldiğine dair birçok çalışma yapılmıştır. Bir oda içerisinde havaya sıkıldığında o ortamdakilerin lavanta kokusundan etkilenerek sakinleştiği belirlenmiştir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelmesinin yanı sıra uyku kalitesini de arttırır. Yapılan bir araştırmaya göre bu yağ uykuya dalma süresini ve uykusuzluk belirtilerini azaltmıştır. Uykusuzluğa karşı etkileri için, uyumadan önce boynunuza, yastığınıza, bileklerinize lavanta yağı sürebilirsiniz.
  • Baş ağrılarını hafifletici özelliği vardır. Migren gibi şiddetli baş ağrılarına iyi gelir. 15 dakika boyunca lavanta yağı solunduğunda migren ve baş ağrılarında önemli azalmalar görülmüştür.
  • Soğuk algınlığı için oldukça faydalıdır. Boğaz enfeksiyonları, öksürük, grip, astım, sinüs tıkanıklığı, bronşit, boğmaca, larenjit ve bademcik iltihabı gibi çeşitli solunum yolu rahatsızlıkları için kullanılabilir. Bazı etkileri için boyun ve göğüs bu yağ ile ovulabilir. Balgam söktürücü özelliği de vardır.
  • Doğal bir parfüm olarak kullanılabilir. Ancak %100 lavanta yağı kullanıyorsanız koku çok ağır ve keskin olacağından dikkatli olunmalıdır. Mükemmel kokusu sayesinde adeta bir parfüm özelliği vardır. Parfüm elde edilebilmek için püskürtme yapabileceğiniz bir şişeye bir bardak su doldurun. Suyun içine 2 damla lavanta yağı damlatın. Püskürtme şişesini çalkalayıp püskürtebilirsiniz. Bu sayede güzel koku etrafa yayılacaktır. Lavanta yağı uçucu yağ olduğundan üzerinize sıktığınızda veya elbisenize geldiğinde endişelenmeyin çünkü leke bırakmaz. Güvenle kullanabilirsiniz.
  • Dudak koruyucu olarak kullanılabilir. Güneş yanığı olmuş, çatlamış ve kurumuş dudaklar için de kullanılabilecek bir yağdır. Lavanta yağı Hindistan cevizi yağı ile birlikte karıştırılarak kullanılırsa güneşin zararlı etkilerinde dudakları korur. Vücudunuzun diğer bölgelerini de güneş yanığından korumak için bu yağlara zeytinyağı da ekleyerek karışımını kullanabilirsiniz. Güneş yanığından sonra cildin daha hızlı iyileşmesini sağlar, güneş yanıklarından sonra oluşabilecek kaşıntıyı ve yanmayı önler.
  • Mide bulantısını yatıştırır. Mideniz bulanıyorsa ya da midenizin bulanacağını hissediyorsanız, yine bu yağı kullanabilirsiniz. Bunun için kıyafetlerinize birkaç damla lavanta yağı püskürtebilir yada bileklerinize bu yağdan sürebilirsiniz.
  • Kas ağrılarına fayda sağlar. Aynı zamanda romatizma, burkulmalar, sırt ağrısı gibi ağrılar için de faydalı bir yağdır. Düzenli şekilde masaj yapılarak kullanıldığında ağrıları hafifletir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Genel
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.